تمامی مطالب این سایت، تنها به منظور اطلاع رسانی پزشکی نگاشته شده اند و نمی توانند جایگزین تشخیص و توصیه های پزشکی یا درمان بیماری ها باشند. هیچ گاه بر اساس آنچه در این سایت مطالعه می نمایید، بر خلاف توصیه های پزشک خود عمل نکنید. در تمام موارد، نظر پزشک خود را جویا باشید.
هر گونه برداشت از محتوای این سایت، با ذکر منبع بلامانع است
 
درمان خانگی سرماخوردگی از سیر تا پیاز


تمامی مطالب این سایت، تنها به منظور اطلاع رسانی پزشکی نگاشته شده اند و نمی توانند جایگزین تشخیص و توصیه های پزشکی به منظور درمان بیماری ها باشند. با وجود تلاش برای گردآوری اطلاعات از منابع معتبر و به روز علمی، نمی توان ادعا کرد که آنچه در این صفحه مطالعه می نمایید، کاملا به دور از اشتباه است. به ویژه که اطلاعات پزشکی با گذر زمان همواره در حال تغییر هستند. بنابراین هیچ گاه بر اساس آنچه در این صفحه مطالعه می نمایید، بر خلاف توصیه های پزشک خود عمل نکنید و در تمام موارد نظر پزشک خود را جویا باشید. 

 

سیر
از زمان های قدیم سیر را به عنوان یک ماده ضد میکروب می شناختند. اما تا کنون اثبات نشده است که بتوان با مصرف سیر، شدت عفونت ها را کاهش داد. با این وجود می توان از سیر به عنوان یک طعم دهنده غذایی سالم در دوران سرماخوردگی استفاده کرد تا بیمزگی غذاها که به علت گرفتگی بینی حس می شود چندان اشتها را کاهش ندهد.

ویتامین C
هنوز اثبات نشده است که با مصرف ویتامین C بتوان از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری کرد. اما در برخی تحقیقات تا 50% کاهش در ابتلا به سرماخوردگی گزارش شده است.

به منظور کاهش عوارض مصرف ویتامین C از جمله سوزش معده و اسهال ، توصیه می شود بزرگسالان حداکثر 2000 میلیگرم ویتامین C در روز مصرف نمایند.

 

روی (زینک)
"روی " خاصیت ضد ویروس دارد. ویروس ها برای تکثیر خود پروتئین هایی را تولید میکنند. "روی" از تولید این پروتئین ها جلوگیری می کند. با مصرف "روی" نمی توان از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری کرد. اما اگر در 24 ساعت اول شروع علائم مصرف شود می توان دوره ابتلا را کوتاه کرد و شدت آن را کاهش داد. . FDA مصرف فرآورده های داخل بینی "روی" برای سرماخوردگی را ممنوع کرده است. با مصرف این فرآورده ها احتمال از دست دادن همیشگی بویایی وجود دارد.

 

اکیناسه Echinacea
اکیناسه نوعی مکمل گیاهی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. اما مشخص نیست که اکیناسه با این خاصیت خود بتواند با ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا مقابله کند. در تحقیقی که اخیرا انجام شد با مصرف اکیناسه طول مدت بیماری به طور متوسط 1.4 روز کاهش یافت. اما بررسی های بیشتری برای اثبات این موضوع مورد نیاز است.

 

سوپ مرغ
در این خصوص حق با مادر بزرگ ها ست. سوپ مرغ از راههای مختلفی به کاهش علائم سرماخوردگی کمک می کند. تنفس بخار گرم سوپ احتقان بینی را کم می کند. آب موجود در سوپ از کاهش آب بدن جلوگیری می کند. شاید سوپ مرغ بتواند التهاب گلو را هم کاهش دهد.

 

چای داغ
تاثیر چای داغ از برخی جهات مانند تاثیر سوپ است. چای داغ هم بخار گرم دارد و هم مایعات بدن را تامین می کند. علاوه بر این، چای های سبز و سیاه آنتی اکسیدان دارند. آنتی اکسیدان ها با سرماخوردگی مقابله می کنند.

 

عسل و لیموترش
اگر نمی خواهید به علت آشامیدن شبانه چای بی خوابی بکشید، یک قاشق غذاخوری عسل و آب یک عدد لیمو ترش را به آب داغ اضافه کنید. نوشیدن محلول حاصل باعث کاهش التهاب گلو می شود. (برخی افراد ممکن است مواد دیگری از جمله فلفل را هم به محلول فوق اضافه نمایند)

 

بخار آب
تنفس بخار آب در زیر دوش آب گرم یا در حمام بخار گرفته یا بخار خارج شده از دستگاه بخور، احتقان بینی را کاهش می دهد.

 

قطره سرم نمکی
اگر قطره بینی در دسترس ندارید، یک چهارم قاشق مربا خوری نمک و یک چهارم قاشق مرباخوری جوش شیرین را به یک لیوان بزرگ آب گرم اضافه کنید و در حالی که یک سمت بینی را با دست گرفته اید محلول حاصل را با سرنگ وارد سمت دیگر بینی نمایید. 2-3 بار در روز شستشوی بینی را انجام دهید. (برای این کار باید مهارت داشته باشید، در غیر این صورت بهتر است از قطره بینی نرمال سالین استفاده نمایید)

 

پماد منتول
معمولا در سرماخوردگی ها پوست اطراف بینی ملتهب و حساس می شود. می توان پماد منتول را به پوست خارج بینی مالید. تنفس منتول در بخار آب، گرفتگی بینی را باز می کند. اما برای کودکان زیر دو سال نباید مصرف شود.

 

غرغره آب نمک
غرغره محلول یک لیوان آب گرم به اضافه یک قاشق مربا خوری نمک احتقان بینی را کاهش می دهد.

 

بگذارید تب به کار خودش برسد
تب محیط بدن را برای رشد ویروس سرماخوردگی و آنفلوآنزا نا مساعد می کند. وجود چند روز تب ملایم ، به روند بهبودی سرعت می دهد. باید توجه داشت که هنگام تب، آب بدن تبخیر می شود و لازم است آب به اندازه کافی به بدن برسد. چنانچه درجه حرارت بدن به بیش از 40 درجه سانتی گراد برسد، به پزشک اطلاع دهید، مگر این که با مصرف دارو ، تب به سرعت کاهش یابد. اگر شیرخواری با کمتر از 3 ماه سن، تبی بیشتر از 38 درجه سانتی گراد داشته باشد، به پزشک اطلاع دهید. کودکان دارای تب کمتر از 38.5 درجه سانتی گراد معمولا نیاز به درمان ضد تب ندارند، مگر این که بی قرار باشند.

 

استراحت
در دنیای امروزی وقتی برای استراحت وجود ندارد. اما استراحت باعث می شود انرژی بیشتری برای مقابله با بیماری داشته باشید. گرم نگه داشتن بدن هم مهم است. پس در خانه بمانید تا سیستم ایمنی شما بتواند به جنگ ویروس برود.

 

موارد ذکر شده در فوق از سایت پزشکی  PubMD    برداشت شده اند.
درمان های پیشنهادی سرماخوردگی در سایت های مختلف تنها کمی با هم تفاوت دارند.

موثر بودن برخی از روش های درمانی فوق هنوز تایید نشده است.
به طور خلاصه " استراحت" و "مصرف کافی مایعات" مهمترین موارد هستند.

مصرف کافی مایعات به ویژه در صورت وجود تب مهم است.
نکته مهم در مورد کودکان این است که در تغذیه آزادی بیشتری داشته باشند. چراکه به علت سرماخوردگی کم اشتها و بی حوصله می شوند. تنها کافی است مراقب کم آبی بدنشان باشیم و غذاهای مورد علاقه شان را (به شرط بی ضرر بودن) در اختیارشان قرار دهیم.

 

13/6/90

صفحه اصلي
ژنتیک
پزشکی خانواده و جامعه
قلب و فشارخون
استخوان ها و مفاصل
اعصاب و روان
بیماری های عفونی
دستگاه گوارش
غدد درون ریز و متابولیسم
بیماری های زنان
تغذیه و رژیم غذایی
سايت هاي مرتبط
گالري عكس
بیوگرافی
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences