تمامی مطالب این سایت، تنها به منظور اطلاع رسانی پزشکی نگاشته شده اند و نمی توانند جایگزین تشخیص و توصیه های پزشکی یا درمان بیماری ها باشند. هیچ گاه بر اساس آنچه در این سایت مطالعه می نمایید، بر خلاف توصیه های پزشک خود عمل نکنید. در تمام موارد، نظر پزشک خود را جویا باشید.
هر گونه برداشت از محتوای این سایت، با ذکر منبع بلامانع است
 
هندوانه ابوجهل، خربزه تلخ و دیابت


به گفته بقراط : غذا از آن طب است و طب ازآن غذا.

 امروزه هدف ما از خوردن غذا، تنها تامین انرژی نیست. مواد غذایی مختلف دارای ترکیبات متنوعی هستند که با انتخاب درست آن ها می توان احتمال ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش داد. بیماری هایی مانند: دیابت، بیماری قلبی، تصلب شرائین (آترواسکلروز)، پرفشاری خون، ورم مفاصل (آرتریت)، سرطان و آلرژی ها. این رنسانس جهانی چیزی نیست جز بازخیز اصل قدیمی چینی. یعنی اعتقاد به این که طب و غذا از یک ریشه هستند.

تا کنون بیش از 400 نوع داروی گیاهی گزارش شده است که به طور سنتی برای کاهش قند خون مورد استفاده قرار می گیرند اما تنها تعداد اندکی از این داروها  تحت بررسی علمی قرار گرفته اند.

در تحقیقات متعددی تاثیر برخی گیاهان دارویی بر کاهش قند خون با تاثیر دارونما مقایسه شده است. گیاهانی مانند: دارچین (C.Cassia) ، خربزه تلخ (Momordica charantia,Karela) ، هندوانه ابوجهل (Citrullus colocynthis)و چای های سبز و سیاه (Green and black tea).

هندوانه ابوجهل و خربزه تلخ (خیار تلخ) هر دو از خانواده کدوها هستند. این دو گیاه به علت اسامی متعددی که دارند گاهی با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند.

 هندوانه ابوجهل در ظاهر شبیه به هندوانه اما هم اندازه یک سیب است و به طور سنتی برای درمان یبوست ، ورم بدن، تب، زردی، عفونت، سرطان و دیابت مورد استفاده قرار می گیرد. هندوانه ابوجهل باعث افزایش تولید انسولین در بدن می شود.

واکنش استرس اکسیداتیوعامل مهم پیشرفت به سوی عوارض دیابت است. هندوانه ابوجهل بر علیه واکنش استرس اکسیداتیو در گویچه های سرخ موش های دیابتی خاصیت آنتی اکسیدان نشان می دهد و سلولهلی سرخ را از واکنش استرس اکسیداتیو محافظت می کند و پارامترهای خونی را بهبود می بخشد.

در صورت ایجاد عارضه کلیوی دیابتی در ابتدا پروتئین در ادرار مشاهده می شود. در طی آزمایشی به مدت 50 روز هندوانه ابوجهل به صورت خوراکی به موش های دیابتی داده شد. پس از اتمام آزمایش کاهش قابل ملاحظه ای در میزان قند خون، اوره، کراتینین، اسید اوریک و پروتئین ادرار مشاهده شد. سطح خونی اوره و کراتینین موش های درمان نشده بیشتر از موش های درمان شده بود. در نتیجه آزمایش، احتمال تاثیر محافظتی هندوانه ابوجهل بر روی بافت و عملکرد کلیه و بر پیشگیری از بیماری کلیوی مطرح شد.

خربزه تلخ(خیار تلخ) که در زبان انگلیسی Bitter melon  یاBitter gourd  هم نامیده می شود در ظاهر به یک خیار با سطحی ناهموار شباهت دارد و در طب آیورودایی برای درمان دیابت توصیه شده است.

در طی یک بررسی با تجویز عصاره هسته خربزه تلخ به مدت 50 روز  به موش ها، کاهش قابل توجهی در قند خون موش ها ملاحظه شد.

در تحقیقی دیگر تاثیر عصاره خربزه تلخ بر روی قند خون ناشتا و قند 2 ساعت پس از غذا مطالعه شد.

به 100 فرد دیابتی غیر وابسته به انسولین با شدت متوسط بیماری، سوسپانسیون تهیه شده از پالپ گیاه داده شد. در 86 مورد کاهش چشمگیری در قند خون ناشتا و 2 ساعت پس از غذا و در 5 مورد کاهش فقط در قند ناشتا ملاحظه شد.

در طی یک بررسی در هند، افراد مبتلا به دیابت نوع دو دارای قند خون ناشتا 140 تا 200 و قند خون پس ازغذا 200 تا 300 انتخاب شدند. به یک گروه 24 نفره دارونما و به گروه دیگر که شامل 26 نفر بود خربزه تلخ داده شد. از میوه های تازه پس از خشک کردن، پودر تهیه شد. وزن خشک هر میوه به طور متوسط 5 گرم بود. در تهیه هر قرص یک گرم پودر میوه خشک شده استفاده شد.  به هر فرد 2 قرص، سه بار در روز پس از غذا داده شد. مصرف داروها و رژیم غذایی قبلی مطابق گذشته ادامه یافت. یک بار پس از 2 هفته و بار دوم پس از  4 هفته نتایج بررسی شدند. تفاوت قابل توجهی بین درمان با دارونما و درمان با دارو دیده نشد. در طی زمان نیز کاهش قابل توجهی در قند خون ملاحظه نشد. در توجیه نتیجه فوق، هر یک از دلایل زیر را می توان مطرح کرد:

 • خربزه تلخ تاثیری در کاهش قند خون ندارد.
 • برای کاهش قند خون مقدار بیشتری از دارو لازم است.
 • عملیات خشک کردن و به شکل قرص در آوردن، اثر دارو را کاهش می دهد.

نتیجه بررسی هایی که تا کنون بر دو گیاه  هندوانه ابوجهل و خربزه تلخ انجام گرفته است:

 • با وجود این که در طی آزمایشات عوارض شدیدی مشاهده نشد، نمی توان ایمنی مصرف این دو گیاه را با قاطعیت اعلام کرد چون مدت انجام آزمایشات محدود بوده است.
 • نتایج آزمایش های انجام گرفته را نمی توان به نژاد های مختلف تعمیم داد چون به انجام آزمایشات در سطح وسیع تری نیاز است.
 • برخی گیاهان ممکن است در کاهش قند خون دیابت نوع دو موثر باشند اما نمی توان آن ها را برای مصرف پزشکی توصیه کرد. چون ارزیابی عوارض جانبی آن ها نیاز به مطالعات بیشتری دارد.
 • خواص یک گیاه در مناطق مختلف، متفاوت است و بستگی دارد به آب و هوای منطقه، شرایط کشت ، برداشت و ذخیره سازی گیاه و خواص خاک منطقه. پس آزمایشات انجام گرفته بر روی گیاه یک منطقه را نمی توان با اطمینان به گیاه پرورش یافته در مناطق دیگر تعمیم داد.

پیش از مصرف داروهای گیاهی باید به سوالات زیر پاسخ داده شود:

 • مقدار مورد نیاز مصرف دارو چه میزان است؟
 •  در مقادیر مصرف درمانی چه عوارضی به همراه خواهد داشت؟
 •  در صورت مصرف هم زمان، با دیگر داروهای شیمیایی یا گیاهی یا مواد غذایی تداخل ایجاد خواهد شد؟
 •  تا چه اندازه بر کاهش قند خون موثر خواهد بود؟
 •  عوارض دارو در دراز مدت چیست و تا چه زمانی می توان دارو را ادامه داد؟

16/9/90

منابع:

 • Research Journal of Medicine and Medical Sciences, 4(2): 519-525, 2009
 • Christian Medical College and Hospital,

Indian J Physiol Pharmacol 2003; 47 (3) : 363–365

 • ANTIOXIDANT ACTIVITY OF CITRULLUS COLOCYNTHIS PULP

EXTRACT IN THE RBC’S OF ALLOXAN-INDUCED DIABETIC RATS

Dallak M, Bin-Jaliah I.Department of Physiology, College of Medicine, King Khalid University, Abha, Aseer, Saudi Arabia

 • Biochemistry Department, Faculty of Pharmacy, Minia University1 and Helwan University2, Egypt. International Journal of Pharmaceutical Studies and Research
 • US National Library of Medicine
 • CURRENT SCIENCE, VOL. 92, NO. 12, 25 JUNE 2007 169Ashok K. Tiwari is in the Pharmacology Division, Indian Institute of.Chemical Technology, Hyderabad.

  

صفحه اصلي
ژنتیک
پزشکی خانواده و جامعه
قلب و فشارخون
استخوان ها و مفاصل
اعصاب و روان
بیماری های عفونی
دستگاه گوارش
غدد درون ریز و متابولیسم
بیماری های زنان
تغذیه و رژیم غذایی
سايت هاي مرتبط
گالري عكس
بیوگرافی
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences