تمامی مطالب این سایت، تنها به منظور اطلاع رسانی پزشکی نگاشته شده اند و نمی توانند جایگزین تشخیص و توصیه های پزشکی یا درمان بیماری ها باشند. هیچ گاه بر اساس آنچه در این سایت مطالعه می نمایید، بر خلاف توصیه های پزشک خود عمل نکنید. در تمام موارد، نظر پزشک خود را جویا باشید.
هر گونه برداشت از محتوای این سایت، با ذکر منبع بلامانع است
 
10 تست غربالگری که خانم ها باید انجام دهند


 

تست های غربالگری انجام می شوند تا بتوانیم بیماری ها را پیش از بروز علائمشان تشخیص دهیم. ماموگرافی و  اندازه گیری فشار خون نمونه هایی از تست های غربالگری هستند. 10 تست ضروری که نباید مورد غفلت قرار گیرند، عبارتند از:

 • ماموگرافی

انجام ماموگرافی زیانی به بدن نمی رساند چون اشعه بسیار کمی به پستانها تابانده می شود. از طریق ماموگرافی می توان 85 تا 90 درصد سرطان های پستان (حتی توده های کمتر از 6 میلی متر) را تشخیص داد. معمولاٌ توده ها تا به دوبرابر این اندازه نرسند در طی معاینه قابل لمس نخواهند بود. گاهی می توان توده های پستانی را تا 3 سال پیش از قابل لمس شدن از طریق ماموگرافی تشخیص داد. از سویی دیگر با طبیعی بودن نتیجه ماموگرافی نمی توان وجود بیماری را به طور قطع رد کرد. اکثر انجمن های پزشکی از جمله انجمن سرطان آمریکا توصیه می کنند زنان پس از سن 40 سالگی، سالی یک بار ماموگرافی انجام دهند اما در مورد انجام سالیانه ماموگرافی پس از سن 50 سالگی همه پزشکان اتفاق نظر دارند. عده ای توصیه می کنند از 50 تا 70 سالگی هر دو سال یک بار ماموگرافی انجام شود. سن، سابقه خانوادگی، سلامت عمومی و میزان نگرانی فرد در خصوص احتمال ابتلا به سرطان، عواملی هستند که در تصمیم گیری برای زمان شروع ماموگرافی موثر هستند.

 

 •  پاپ اسمیر

با انجام تست پاپ اسمیر Pap smear  (تست Papanicolaou) می توان تغییرات سرطانی یا پیش سرطانی دهانه رحم را تشخیص داد. این تست بی خطر و بدون درد است و در مطب انجام می شود. برخی از زنان ممکن است پس از انجام تست برای مدت کوتاهی لکه بینی داشته باشند. سلول های دهانه رحم در طی معاینه معمولی برداشته می شوند و بر روی لام شیشه ای تثبیت می شوند. لام شیشه ای در آزمایشگاه بررسی می شود. ابتلا به ویروس پاپیلوما HPVاحتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد اما تنها عده ای از افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند تغییرات سرطانی را نشان می دهند. ویروس پاپیلوما قابل درمان است و گاهی بدون انجام اقدامات درمانی بهبود می یابد.

توصیه می شود از سن 21 تا 30 سالگی، سالی یک بار تست پاپ اسمیر انجام شود. پس از 30 سالگی در صورت طبیعی بودن سه  تست آخر، هر سه سال یک بار تست انجام شود مگر این که فرد در خطر بالای ابتلا به ویروس پاپیلوما و سرطان دهانه رحم باشد. پس از 65 سالگی در صورت طبیعی بودن تست های قبلی، نیازی به انجام مجدد تست ها نیست. افرادی که به علل دیگری غیر از سرطان رحم تحت جراحی برداشت رحم قرار گرفته اند، نیازی به انجام تست ندارند.

 

 • سنجش تراکم استخوان

با افزایش سن،  استخوان ها ضعیف و شکننده  می شوند. پس از یائسگی تغییرات استخوانی با سرعت بیشتری به سمت پوکی پیش می روند. اولین علامت پوکی استخوان شکستگی بر اثر یک زمین خوردن ساده یا حتی چرخش بدن است.

تست تراکم استخوان DEXA scanبرای تمام زنان بالای 65 سال و یا زنان زیر 65 سال دارای عوامل مستعد کننده پوکی استخوان توصیه می شود.

در طی انجام تست مقدار بسیار کمی اشعه ایکس به مفصل ران و ستون مهره ها تابانده می شود. این تست بی خطر و بدون درد است.

 

 • بررسی پوست

به توصیه انجمن سرطان آمریکا و آکادمی پوست آمریکا بهتر است زنان به طور مرتب پوست خود را از نظر ایجاد لکه های پوستی یا تغییر در شکل، اندازه یا رنگ لکه ها بررسی کنند و در صورت لزوم تحت معاینه پزشکی قرار گیرند.

ملانوما خطرناکترین نوع سرطان پوست است و بر اثر درگیری سلول های تولید کننده رنگدانه ایجاد می شود. استعداد ژنتیکی در ابتلا به سرطان های پوست موثر است. نور خورشید احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

 • سنجش فشار خون

 با افزایش سن، احتمال ابتلا به پرفشاری خون افزایش می یابد. افزایش فشار خون عامل خطری است برای ابتلا به سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی قلب و مشکلات چشم و کلیه. توصیه می شود از سن 18 سالگی حداقل هر دو سال یک بار فشار خون اندازه گیری شود.   

 

 • آزمایش چربی های خون

 افزایش کلسترول و LDLعامل اصلی ابتلا به آترواسکلروز (تنگی عروق) است. آترواسکلروز با افزایش کلسترول و LDL  خون شروع می شود و تا مدت ها بدون ایجاد هیچ گونه علامتی پیش می رود تا منجر به سکته مغزی و حمله قلبی شود. غربالگری چربی های خون در فواصل حداقل هر پنج سال یک بار  از سن 20 سالگی به بعد توصیه می شود.  

در موارد زیر توصیه می شود چربی های خون در فواصل کمتر و به طور مرتب اندازه گیری شوند:

 • ابتلا به دیابت
 • ابتلا به پرفشاری خون
 • مصرف سیگار
 • وزن بالا
 • سابقه فردی بیماری قلبی یا انسداد شریان ها
 • سابقه حمله قلبی در یکی از افراد مذکر خانواده، پیش از 50 سالگی
 • سابقه حمله قلبی در یکی از افراد مونث خانواده، پیش از 65 سالگی  

 

 • آزمایش قند خون

یک سوم آمریکایی های مبتلا به دیابت از بیماری خود بی خبرند. دیابت ششمین عامل مرگ در آمریکاست. ابتلا به دیابت باعث آسیب به قلب، مغز ، کلیه، چشم ، اعصاب، پا و دیگر اعضاء و بافت های بدن می شود.

توصیه عمومی این است که از سن 45 سالگی حداقل هر سه سال یک بار آزمایش قند خون داده شود و افراد در معرض خطر ابتلا به دیابت آزمایش قند خون را در فواصل کمتری انجام دهند و در سن پایین تری شروع کنند.

 

 • کولونوسکوپی

 سرطان روده دومین علت مرگ ناشی از سرطان به طور عام و سومین علت مرگ ناشی از سرطان، پس از سرطان ریه و سرطان پستان، در خانم ها است. تغییرات سرطانی بیشتر مواقع از پولیپ های داخل روده بزرگ شروع می شوند و پس از رشد به دیگر قسمت های بدن تهاجم می یابند. باید پولیپ ها را پیش از ایجاد تغییرات سرطانی از روده برداشت.

کولونوسکوپ همان آندوسکوپ است که از طریق مقعد وارد روده بزرگ می شود. آندوسکوپ ها لوله هایی انعطاف پذیر هستند که یک انتهای مجهز به دوربین دارند.

برای افرادی که در خطر متوسط ابتلا به سرطان روده قرار دارند، شروع غربالگری سرطان روده بزرگ از 50 سالگی توصیه می شود. افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان روده دارند باید غربالگری را از سن پایین تری شروع کنند.

 

 • بررسی فشار چشم

در بیماری گلوکوم (آب سیاه) فشار چشم افزایش می یابد. با افزایش فشار چشم, عصب بینایی آسیب می بیند. گلوگوم در ابتدا بدون علامت است و زمانی مشکلات بینایی شروع می شود که عصب آسیب دیده باشد. توصیه می شود افراد سالم زیر 40 سال هر 2 تا 4 سال یک بار از نظر میزان فشار چشم معاینه شوند.

 

 • ارزیابی خلق

 سلامت روانی به اندازه سلامت جسمانی حائز اهمیت است. با افزایش سن، بروز افسردگی در زنان افزایش می یابد. در صورتی که   احساس غم یا نا امیدی فردی به مدت دو هفته ادامه یابد یا نسبت به انجام کارها بی علاقه باشد و از چیزی لذت نبرد، بهتر است از نظر احتمال ابتلا به افسردگی تحت بررسی قرار گیرد.

نشانه های افسردگی عمده عبارتند از:

 • احساس غم یا پوچی به مدت حداقل دو هفته
 • کاهش علاقه مندی به فعالیت ها یا رضایت از آن ها به مدت حداقل دو هفته

برای تشخیص افسردگی باید یکی از علائم ذکر شده به همراه 5 مورد از علائم زیر وجود داشته باشد:

 • تغییر اشتها همراه با کاهش یا افزایش وزن
 • کاهش یا افزایش ساعات خواب
 • خستگی یا نداشتن انرژی
 • احساس بی ارزشی یا گناه
 • بی قراری یا کندی
 • مشکل در تفکر یا تمرکز
 • افکار راجعه در مورد مرگ یا خودکشی

شما بدن خود را بهتر از هر کس دیگری می شناسید. تغییراتی را که در بدن خود حس می کنید با پزشک در میان بگذارید. در مورد هر چه باعث نگرانی شما می شود و نه فقط آن چه در اینجا نام برده شد، با پزشک خود مشورت نمایید.

28/1/91

منابع:

گزیده ای از تازه های پزشکی، سال شانزدهم، شماره نود و یکم، صفحه 50

PubMD

Harvard Health Publications, Harvard Medical School

THE UNIVERSITY OF TENNESSEE MEDICAL CENTER

U.S. Department of Health & Human Services 

صفحه اصلي
ژنتیک
پزشکی خانواده و جامعه
قلب و فشارخون
استخوان ها و مفاصل
اعصاب و روان
بیماری های عفونی
دستگاه گوارش
غدد درون ریز و متابولیسم
بیماری های زنان
تغذیه و رژیم غذایی
سايت هاي مرتبط
گالري عكس
بیوگرافی
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences